20-lecie Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej

W ostatni piątek nasze Stowarzyszenie świętowało jubileusz 20-lecia. Dolnośląska Organizacja Turystyczna została założona 31 stycznia 2000 roku przez władze samorządowe Dolnego Śląska, a wśród członków założycieli znaleźli się wówczas: Samorząd Województwa Dolnośląskiego, Urząd Miasta w Bystrzycy Kłodzkiej (Bystrzyca Kłodzka), Powiat Dzierżoniowski, Urząd Miasta i Gminy Głuszyca, Powiat Jeleniogórski, Urząd Miasta i Gminy Lwówek Śląski, Urząd Miejski Oborniki Śląskie, Urząd Miasta Polanica-Zdrój - Źródło Zdrowia oraz Urząd Miasta Wroclaw [Wroclove]. Z tej początkowo niewielkiej grupy instytucji grono członków urosło do liczby 153 podmiotów reprezentujących wszystkie najważniejsze podmioty branży turystycznej Dolnego Śląska.
Przez ostatnich 20 lat Dolnośląska Organizacja Turystyczna zrealizowała kilkadziesiąt projektów mających na celu rozwój turystyki w regionie. Łączna kwota samych tylko dotacji, jakie udało się w tym czasie pozyskać z różnych źródeł, to ponad 15 mln zł. W tym znalazły się środki m.in. z polskich ministerstw, Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Samorządu Województwa, RPO dla Województwa Dolnośląskiego oraz innych programów unijnych (Phare, Interreg, Erasmus+). Dzięki naszym działaniom Dolny Śląsk był reprezentowany łącznie przez 1300 dni na różnych imprezach targowych, region odwiedziło blisko 1500 dziennikarzy i przedstawicieli biur podróży w ramach wizyt studyjnych, wydaliśmy też samodzielnie ponad 4,2 miliona wydawnictw drukowanych. Jesteśmy też twórcami regionalnego serwisu internetowego www.dolnyslask.travel oraz zarządzami mediami społecznościowymi pod hasłem Dolny Śląsk Travel.
Przy codziennej pracy nie ma okazji do podsumowań i spojrzenia wstecz, jednak z okazji jubileuszu zaprosiliśmy wszystkich naszych dotychczasowych partnerów na uroczyste obchody 20-lecia, podczas których mieliśmy okazję porozmawiać nie tylko o przeszłości ale też o planach na przyszłość. Jak powiedział marszałek Cezary Przybylski: „Stowarzyszenie DOT od 20 lat nie tylko wspiera rozwój turystyki na Dolnym Śląsku, ale także promuje jego wizerunek w kraju i na świecie. To dzięki ciężkiej pracy jego członków nasz region jest wymarzonym miejscem dla miłośników kolarstwa górskiego i turystyki rowerowej, dla narciarzy czy pasjonatów historii i architektury”. Michał Bobowiec, członek zarządu województwa dolnośląskiego, dodawał z kolei: „Dolnośląska Organizacja Turystyczna już od dwóch dekad zrzesza i mobilizuje wszystkich tych, którym zależy na rozsławianiu wyjątkowości turystycznej Dolnego Śląska. Jestem przekonany, że kolejne lata tej działalności okażą się równie owocne jak te dotychczasowe, a podejmowane przedsięwzięcia przyniosą wszystkim zaangażowanym wiele zawodowej i osobistej satysfakcji”.
Podczas uroczystej gali we wrocławskim ratuszu obecni byli m.in. Robert Andrzejczyk, prezes Polska Organizacja Turystyczna, który zwracał uwagę na znaczenie współpracy z narodową organizacją turystyczną, oraz Piotr Mielec, dyrektor Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna - OROT, który dziękował za realizowane wspólnie działania oraz podkreślał wagę DOT jako pierwszej tego typu organizacji, dającej przykład pozostałym regionom.
Obchody jubileuszu Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej były również okazją do uhonorowania Odznakami Honorowymi Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego osób związanych ze stowarzyszeniem, które szczególnie wyróżniły się swoimi działaniami.
Odznaczeni Odznaką Honorową Złotą Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego:
Jerzy Ludwin
Magdalena Piasecka-Ludwin
Ela Szumska
Odznaczeni Odznaką Honorową Srebrną Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego:
Andrzej Baworowski
Marek Perzyński
Zygmunt Nowaczyk
Jerzy Zieliński
Na zakończenie uroczystości podano urodzinowy tort, a goście mogli spróbować regionalnych produktów

Pierniki Wrocławskie są członkiem Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej Piernikarnia Wrocławska bierze czynny udział w wydarzeniach turytycznych w regionie Dolnego Śląska

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl